تاريخ : جمعه ٢۱ اسفند ،۱۳٩٤

عبدالعلی حیدری گرجی

شاعر توانمند روستای گرجی محله دارای آثار ارزشمند در زمینه شعر و ادبیات

وآثار ارزشمندی  از جمله:

1). سایه کل شامل غزلیات مازنی(تبری)

2).سوزه گلام

3).نشاء ـمثنوی ترکیب بند و ترجیع بند

4).نکته ها تراوش اندیشه

5).نکته ها و گفته ها

6).اشعار شعر مختلف فارسی در 2 جلد

7).مثنوی علی و گلی به زبان مازنی(تبری)

8).داستانهایی به زبان مازنی(تبری)

9).تاریخ تمدن مازندران

10).تاریخ مازندران برای جوانان در 3 جلد

11).تاریخ گرجیهای ایران

 

مرحوم محمد تقی صیامی

شاعر روستای گرجی محله

 

کوکبی گرجی


       قباد بیک متخلص به کوکبی در دوران سلطنت شاه عباس اول می زیسته است. وی در کودکی به ایران آمد و هیچ‌گاه از یاد وطن غافل نبوده است. چنان که می‌گوید:

سوزدسوزد وطن ز آهم هرگاه کوکبی من       در محنت غریبی یاد آورم وطن را

       کوکبی در ایران در تنگدستی روزگار می گذرانید و آنچه وی را در ایران مقیم ساخته بود عشق فراوان وی به استادش بود. بعدا از ده سال وی عازم هندوستان گردید و در دکن که آنجا را بسیار دوست داشت اقامت گزید. اما بعد از یک سال و نیم اقامت در هند، هنوز در تنگدستی روزگار می گذرانید. او چنین شکوه می‌کند: در ایران اگر نان نداشتم قدر ارزش داشتم، اما در هند نه نانی هست و نه قدر و ارزشی. او بعضی از اشعارش را نیز در هند سرود.


       کلیات وی ۶۴۴ صفحه و ۹ بخش شامل: قطعات، رباعیات، غزلیات، قصاید، ترجیع بند، ترکیب بند، اردشیرنامه و خسرو و شیرین می‌باشد. وی به سال ۱۶۲۳ میلادی نقاب در خاک کشید

بزمی کوز
   
وی گرجی و بزرگ شدهٔ شهر شیراز بود و در هرات، هند و گجرات سیاحت کرد و با نظیری نیشابوری ملاقات‌هایی داشته است. قریب به سه هزار شعر سروده است.
سیاوش بیک گرجی
    
سیاوش بیک گرجی گرچه شاعر نیست و در این مقال نمی‌گنجد، اما هنر وی دست کمی از شعر نداشته است و قریحه و ذوقی همسان شاعری می‌طلبد. وی در زمان شاه طهماسب صفوی شروع به آموختن نقاشی نمود و شاگردی استاد حسنعلی مصور را می‌کرد. شاه طهماسب که مهارت وی را در این فن دید، چون خود هنرمند و حامی سرسخت هنر بود، متوجه تعلیم وی شد و کارش را به اعلی درجهٔ کمال رساند. بعد از فوت طهماسب وی جزو کارکنا کتابخانه شد و بعد از مرگ شاه اسماعیل دوم به اتفاق برادرش فرخ بیک از معتمدان حمزه میرزا صفوی شد. هر دو برادر از حمایت‌های خاندان صفوی برخوردار بودند تا اینکه ابتدای سلطنت محمد خدابنده که ملازمت وی را نیز نموده بود در گذشت.
باگرات گرجی
       
او برادر رستم خان قوللر آقاسی بود.
اغورلوبیک

  
«خلف نواب امام قلی خان حاکم فارس صفات خان مذکور از آفتاب مشهور تر است. اغورلو بیک را با بعضی از برادران در ایام شاه صفی اعمی، کور ساختند...»
 
 علی خان بیک
       
وی فرزند اغلی بیک گرجی بود که موجی تخلص می‌کرد.
شیرمردان بیک
       
سربدال گرجی از غلامان خانه زاد شاه سلیمان صفوی بود. {۱۰} «... گرجیست و داخل غلامان خاصه شریفه است و کمال و اعتبار دارد...» وی برهمن تخلص می‌کرد.
 
 
 
کیخسرو گرجستانی

       
وی خواهرزادهٔ رستم خان سپهسالار بود. «ایشان از اعاظم و اکابر گرجستان و سلسلهٔ ایشان به مردانگی و شجاعت سرافراز، و به مردی و همت ممتازند. خصوصاً عالیجاه مشارالیه آدمی است در کمال ملایمت و آزرم، با وجود طبع نظم، خط نستعلیق را خوب می‌نویسد». وی مدتی حکومت ناحیهٔ درون خراسان را بر عهده داشت و بعد از اینکه آن ناحیه به صفی قلی خان فرزند رستم خان داده شد، کیخسرو به منصب تفنگچی آقاسی گری رسید. کیخسرو در ایام حکومتش در ناحیهٔ درون چندین بار ازبکان را منهزم ساخت

نژاد گرجی
       
محمّد علی خان فرزند اصلان خان از امرای والاشأن گرجستان بود
ولی گرجی

       
وی در دورهٔ صفویه می زیسته و در شعر و شاعری خوش سلیقه و نیکو رویه بوده است
یمینی گرجی

       
وی از موالی شاه طهماسب اول بود
فضل علی بیک
       
نوادهٔ اصلان بیک و از نجبای گرجستان بود که در شعر، ممتاز تخلص می‌نمود
بهزاد بیک
       
بهزاد بیک فرزند سهراب بیک قورچی باشی بود. پدرش در زمان شاه عباس اول به رضای خود ترک ملازمت شاه نمود و شروع به یادگیری خواندن و نوشتن کرد. بهزاد بیک علاوه بر سرودن شعر خط نستعلیق را به زیبایی می‌نوشت. «... بهزاد بیک جوان صالح درویشی است و در کمال صلاح و پرهیزکاری و شکستگی...» وی در شعر، دوستاق تخلص می‌کرد.
زینل بیک
       
وی پسر اصلان خان از اکابر گرجستان بود که در زمان پادشاهی شاه عباس دوم مدتی حکومت مرو را داشت. «مجملاً زینل بیک جوان قابلیت به صفات کمال آراسته...»
سروش گرجی
       
مرتضی قلی بیک فرزند اسفندیار بیک گرجی، در اصفهان رشد و نمو یافته و تخلص او سروشی بود. به علت مهارت تمام در سرودن شعر، تصمیم گرفت شاهنامهٔ عباسی را به نظم در آورد و مؤلف قصص الخاقانی می‌نویسد: اشعار شاهنامه وی الحال از دوازده هزار بیت متجاوز است.

        «... کلامش تهمتنی است که کمر زنجیر فکر بدگویان را در مصاف خودنمایی گسیخته، خیالش روئین تنی است که شمشیر نطق عیب جویان را دم گیرایی ریخته...»
 

 ارسال توسط بلوخین گرجی

اسلایدر

دانلود فیلم