تاريخ : سه‌شنبه ۱۸ خرداد ،۱۳٩٥

یکی از سرداران نامی ، فداکار و کاردان شاه عباس ، الله وردی خان ( ალაჰ ვერდი ხან ონდილადძე )

یکی از سرداران نامی ، فداکار و کاردان شاه عباس ، الله وردی خان گرجی( ალაჰ ვერდი ხან ონდილადძე ) بود ؛ وی از مردم گرجی (گرجستان)، از خانواده اوندیلادزه و عیسوی بود که در جوانی به غلامی فروخته شد و پس از آن بخدمت شاه طهماسب در آمد و مسلمان شد. الله وردی خان به دلیل اینکه جوان صدیق ، فداکار و عاقلی بود، در زمان کوتاهی توسط شاه طهماسب به مقام قوللر آقاسی (یعنی ریاست و سرداری غلامان خاص شاه) رسید.

وی در دربار شاه عباس خدمت های بسیار کرد و شاه عباس در سال ۱۰۰۳ هجری قمری، وی را علی رغم سرداران قزل باش، بر کشید و به امیرالامرائی حکومت ایالت فارس و سپهسالاری ایران انتخاب کرد. تا سال ۱۰۱۰ بر ایالت کهکلویه غالب شد و ولایت لار، سواحل دریای عمان و جزائر بحرین را به تسخیر در آورد. شاه عباس در جنگهای بزرگی که با دولت عثمانی می کرد، بیشتر به نیروی نظامی او متکی می شد.

شاه عباس ، الله وردی خان را از همه سرداران ایران عزیزتر و محترم تر می داشت و چون پیر تر بود وی را پدر خطاب می کرد و هیچیک از سرداران با او در مقام و مرتبت برابر نبودند. وی سرانجام در سال ۱۰۲۲ ه.ق در گذشت و در مقبره ای که خود آن سردار در جوار آستانه ی امام رضا (ع) ساخته بود، بخاک سپرده شد.
منبع: شاهانکوه
ارسال توسط بلوخین گرجی

اسلایدر

دانلود فیلم