تاريخ : دوشنبه ۳۱ خرداد ،۱۳٩٥
موسیقی و رنگ

 

اگه به طبیعت و دنیای اطراف نگاه کنیم متوجه میشیم که خیلی از پدیده ها دارای گردش، تکرار، سیکل یا هر لغتی تو این مایه ها هستند. برای مثال روزهای هفته، شنبه، یک شنبه، دوشنبه، ... و جمعه یا فصول سال بهار، تابستان، پاییز، زمستان یا چرخه زندگی انسانها دوران کودکی، جوانی، بزگسالی و بالاخره دوران کهولت یا یه مثال دیگه همین مسئله روز و شب. یا اگه یه جور دیگه نگاه کنیم به داخل اتم ها بریم گردش ذرات اتمی (الکترونها و پروتونها و ...) به دور هسته یا حرکت سیارات به دور خورشید، گردش خون در بدن و ... همه و همه دارای یه دوره تناوب هستند. البته یه تفاوت هایی هست بعضی از این پدیده ها کاملا" گردشی هستند یعنی در انتها به نوعی به ابتدای خود برمیگردند و بعضی نه در عین تکرار جلو میرند تا به انتهایی برسند....

شکی نیست تمام پدیده هایی که به نوعی گردشی یا متناوب هستند رو میشه با هم مقایسه کرد و میشه الگوهای مشترک میان اونها رو خیلی جدی بررسی و حتی مدل سازی کرد. یکی از روابط شگفت انگیزی که میشه روی اون خیلی فکر کرد و در دوران دبیرستان ذهن منو خیلی بخودش جلب میکرد رابطه نور یا حالا به نوعی بصورت عامی تر رابطه رنگ با موسیقی هستش که خیلی ساده به اون اشاره میکنم. خب حتما" تا حالا شده بعد از بارش بارون به افق نگاه کنید و رنگین کمان ببینید خب حالا رنگین کمان چند رنگه؟ معلومه دیگه از بچگی بهمون گفتنند هفت رنگه! روابط پیچیده ریاضی بین طیف امواج الکترومعناطیس وجود داره که خارج از بحث موسیقایی ماست و البته خارج از سواد من، ولی اگه به طیف طول موج های مرئی نور دقت کنیم ما میتونیم مدل ساده زیر رو داشته باشیم:

دو ر می فا سل لا سی
. . . . . . .
قرمز نارنجی زرد سبز آبی نیلی بنفش


 

اینها رنگهای مشخصی هستند که اگه اشتباه نکنم تو فیزیک دبیرستان هم خوندیم که نیوتن (isaac newton) با منشوری که داشت تونست بعد از تجزیه نور اونها رو بدست بیاره. نیوتن این کشف مهم رو در سال 1666 انجام داد حالا آنکه باخ تازه در سال 1685 بدنیا اومد و اگه بدونید که این گام معتدلی که در اون تمام نیم پرده هاش با هم برابر هستند رو باخ تدوین کرده حتما" پی خواهید برد که او چقدر در مسائل فیزیک و ریاضی وارد بوده. گام معتدل گامی که در اون فرکانس مثلا" نت Eb با نت #D یکی هستش. تا قبل از باخ نوازنده ها از گام هایی استفاده میکردند که بسیار پیچیده بود اما باخ آمد و فاصله یک اکتاو رو به 12 نیم پرده مساوی تقسیم کرد. شکی نیست که این موسیقیدان آلمانی از اکتشافات نیوتن انگلیسی اطلاعات کافی داشته تا تونسته یه همچین تقسیماتی رو انجام بده. (یه کمی بی ربطه ولی این عدد 12 هم خیلی جالبه ها! دقت کردید یه روز دو تا 12 ساعته یا یک سال 12 ماهه!!!)

خب کافیه دیگه، این بحث رو داشته باشید، اون جدول رو هم بخاطر داشته باشید تا یه روز دیگه سر فرصت راجع به زیبایی های هارمونی موسیقی در سبکهای مختلف وقتی به رنگ تبدیل میشن با هم صحبت کنیم. برای مثال با حساب اون جدول بالا یه آکورد ساده دو ماژور CEG میشه قرمز، زرد، آبی یعنی پرچم کشو رمانی romania_flag.gif! بازهم راجع به پدیده های مختلف تو موسیقی مثل فاصله های هفتم یا دیسونانس و .... و رابطه هاشون با رنگ صحبت خواهیم کرد. راستی شاید این عکس دومی معرف یه موسیقی خیلی زیبا باشه نه ؟ اگه اینطور باشه فکر میکنید کلاسیکه؟ یا رمانتیک یا Jazz یا ... ؟

 ارسال توسط بلوخین گرجی

اسلایدر

دانلود فیلم