هفت گام برای پیشرفت سریع در تمرین پیانو

هفت گام برای پیشرفت سریع در تمرین پیانو

فراگیری هنر تمرین پیانو و تبحر در آن ،برنامه ای همیشگی و بلند مدت است روش و راهکارهای زیادی در این زمینه وجود دارند که میتوان آنرا فرا گرفت.

1).برنامه ریزی کنید.. یکی از مهمترین نکات در پیشرفت سریع و مداوم داشتن جلسات تمرین منظم و برنامه ریزی شده است

2).از نظر روحی و جسمی آماده باشید.. برای داشتن بیشترین بازدهی از تمرینات ،لازم است که بر روی صدا،لمس و حرکت تمرکز داشته باشد.در ابتدای هر جلسه تمرین یک نفس عمیق بکشید.شانه ها و بازو های خود را رها کنید.تا به آرامش و یک شرایط متعادل برسید

3).تحلیل کنید و علامت بزنید.. هنگام شروع کار بر روی یک قطعه جدید.دور از پیانو بنشینیدو آن قطعه را تحلیل کنید و قسمتهای مختلف و الگوهای تکرار را علامت گذاری کنید.واژه های خارجی را ترجمه کنید.و بر وری توالی های هارمونیک و ریتمهای دشوار کار کنید.

4).درست تکرار کنید.. مسئله ای یادگیری نواختن یک ساز ،یا بطور تخصصی تر یک قطعه موسیقی تا حد بسیار مسئله برنامه ریزی مغز برای اجرای تعدادی دستور خاص است.بدون شک موثرترین راه برای سازماندهی حافظه شنیداری و لمسی تان تکرار قسمتهای کوتاه از هر سطر به دفعات است .به یاد داشته باشیم که میتوانیم یک قاعده کلی را برای یادگیری موسیقی و حل مشکبات تکنیکی داشته باشیم.هر چیزی را که تمرین میکنید چهار بار تکرار کنید..هنگامیکه با یک قطعه دشوار سرو کار دارید یا در حال یادگیری یک موسیقی پیچیده به لحاظ ساختاری یا چند صدایی (polyphonic) هستیدتمرین آرام و آهسته دشوار بنظر میرسد.استفاده از مترونوم برای ایجاد نظم .هنگام تمرین  آرام موثر تر است...یکی از بهترین روشهای تمرکز ذهنی که به شما کمک میکند.بهترین روال تمرین را پشت سر بگذارید.تا هر عبارت را پشت سر بگذارید تا هر عبارت را چهار بار بدون اشتباه تکرار کنید.

5). بخشهای مشکل را تمرین کنید..  هنگام کار کردن روی قطعات،قسمتهای سخت را علامت بزنید.و بیشتر اوقات تمرین خود را به آنها اختصاص دهید.در جلسه ی بعد،نخست بخشهای دشوار را تمرین کنید.و بعدا به سراغ نواختن همه قطعه برویدهمیشه و همه جا شروع تمرین از آخر به جای آغاز قطعه روش خوبی است.قرار نیست که از آخر قطعه شروع کنید و رو به عقب بنوازید.و به اول آن بروید!نه ؛بلکه بک میزان ، عبارت یا یک خط به آن اضافه کنیدتا به این ترتیب به ابتدای قطعه برسید.خط آخر..دو خط آخر... سه خط آخر...و..... از اول تا آخر.

6). اجرا، در شرایط تحت فشار را تمرین کنید...اجرای قطعه ای در منزل خودتان هفته ای یکبار یا چند روز قبل از جلسه درس یا اجرا.به شکل صوتی یا تصویری ضبط کنید.یکی از اعضای خانواده یا دوستانتان را به عنوان شنونده یا تماشاچی دعوت کنید. و یک اجرای زنده از پشت تلفن داشته باشید.!به خودتان اجازه ندهید که هر قطعه را بیش از یکبار اجرا کنید.لازم نیست قطعاتی را انتخاب کنید که برای کنسرت آماده شده اند.آنهائی را انتخاب کنید که سرعت و سطح تکنیکشان به شما اجازه می دهد انها رابه درستی و با کنترل کامل ـ با تمام جزئیات اجرا کنید

7). معلم خود باشید... هنگامیکه طبق گام ششم ،اجرای خود را ضبط کرید ،بعد از یک یا دو روز بدون هیچ ذهنیت قبلی به سراغ آن بروید ابتدا بدون توجه به نت و پارتیتور (score:partitur GR)و با تمرکز بر موسیقی به کل اجرا گوش دهید.آیا توانسته اید ایده های موسیقیایی یا احساس مطلوب را منتقل کنید؟چه قسمتهائی جای پیشرت دارند؟چشمهای خود را ببندید و تصور کنید پیانیست محبوبتان در حال تکنوازی است .می توانید به نکاتی اشاره کنید که انتظار داشتید این پیانیست به گونه ای دیگر یا بهتر اجرا کند.....

شما با پیروی منظم از این روش ، تجربه و دانش موسیقایی خود را افزایش می دهید.در ضمن اینکه توجه مداوم به جزئیات تحلیلی نواختن خود ، موجب تحقق و نمود این جزئیات مفید در اجرایتان میشود.. با امید اینکه نوازندگان متبحر در این سرزمین داشته باشیم.

/ 1 نظر / 26 بازدید
آرمین

عالی بود مرسی