..امیر حمزه گرجی نژاد

امیرحمزه گرجی نژاد  متولدسال 1334 در بهشهر(روستای گرجی محله)

 

از جمله کارهای وی میتوان به: بازی در سریال های باغ کوچک بی بی گل (مهدی قاسمی)، قصه های شهرک سینمایی و... اشاره کرد. گرجی نژاد همچنین در زمینه های بازیگری، فیلمنامه نویسی، تهیه کننده، مدیر تولید، روزنامه نگاری و عکاسی فعالیت داشته است.

در حال  حاضر بعنوان مدیر تولید فیلم ((پدر وحشی)) اثرخسرو معصومی که مراحل ساخت آن طی میشود. با آرزوی بهتربنها برای آقای گرجی نژاد.

نام: حمزه

نام خانوادگی : گرجی نژاد

نام هنری: امیر گرجی

متولد: 25 تیرماه سال 1334

محل تولد: گرجی محله

دوران دبستانش را در دبستان منوچهری گرجی محله سپری کرد اما برای ادامه تحصیل به بهشهر رفت. او در کنار تحصیل به کار نوشتن نیز می پرداخت و در همان زمان بارها درفراخوان مسابقات داستان های کوتاه که در سطح دبیرستان های بهشهر برگزار می شد، شرکت کرد و با کسب مقام اول و در بعضی از سال ها با کسب مقام دوم یا سوم توانست جای خود را در بین نویسندگانی که در سطح بهشهر فعالیت داشتند باز کند. او به طور همزمان در بعضی از نمایش نامه هایی که توسط کارگردانان مختلف روی صحنه می رفت، نقش هایی را هم به عهده داشت. که می توان به نمایش چوب به دست های ورزیل که توسط معلم ادبیات دبیرستان های بهشهر کارگردانی شده بود، اشاره کرد. روزنامه نگاری و همکاری با گروههای روزنامه های دیواری دبیرستان از دیگر فعالیت های او بود. او که از دست خط زیبایی نیز برخوردار بود گاهی به تنهایی نگارش یک روزنامه دیواری را روی مقوای 100 در 70 بر عهده می گرفت و علاوه بر به نمایش گذاشتن آن در دبیرستانی که خود در آن مشغول تحصیل بود، به سایر دبیرستان ها نیز منتقل می کرد تا مطالب آن مورد مطالعه یا بازدید علاقمندان قرار گیرد. نقاشی نیز از دیگر علاقمندی های نامبرده بود طوری که با فروش نقاشی های رنگ روغن بخشی از هزینه های زندگی خود را نیز تامین می کرد. پس از پایان تحصیلات دبیرستان به عضویت بخش تئاتر خانه جوانان آن زمان درآمد و تحت تعلیم استاد هادی مرزبان قرار گرفت و در چندین نمایشنامه ایفای نقش کرد. در سال 1358 ازدواج و به ساری کوچ کرد. اوکه شرکتی را با فعالیت پخش مواد غذایی و بهداشتی تاسیس کرده بود، با نوشتن داستان کوتاهی در مورد یک جوان معتاد به مواد مخدر که عزم خودرا برای ترک ماده افیونی جزم کرده بود. و ارسال آن به رادیو ساری توجه مدیران سازمان را به تسلط خود به نگارش جلب کرده بود. از همان طریق به رادیو راه پیدا کرد و با نوشتن نماشنامه های رادیویی و بازی در نمایشنامه ها به فعالیت هنری خود ادامه داد. او علاوه بر نوشتن نمایشنامه هایی که ظهر روزهای جمعه از رادیو پخش می شد، به کار تهیه گزارش، نوشتن برنامه کودک، اجرای برنامه کارگر، اجرای برنامه دهقان با زبان محلی مازندرانی و نوشتن مطالب طنز برای برنامه صبح بخیر مازندران نیز، مشغول بود. حمزه گرجی نژاد مدتی بعد به نوشتن میان پرده های تلویزیونی پرداخت و برنامه ای را با عنوان رویدادهای هفته نوشته و کارگردانی می کردکه بخاطر محتوای طنز و انتقادی از محبوبیت ویژه ای برخوردار بود. او با زبانی طنز مشکلات موجود در ادارات، سازمان ها و دوایر دولتی و خصوصی را را به باد انتقاد می گرفت و با طراحی میان پرده های جذابی که خنده بر لب های بینندگان می نشاند، حرف دل آنها و گله و شکایت آنها را نسبت به مشکلات موجود آنزمان به نمایش در می آورد.

در سال 1370 به تهران رفت و ضمن اشتغال در پست مدیریت بخشی از یک موسسه که به کار تولید و صادرات پوشاک اشتغال داشت، همچنان شوق حضور در سینما را نیز در سر داشت. تا اینکه به پیشنهاد یکی از دوستان خود در یکی از میان پرده های آموزشی که برای اداره بهزیستی ساخته می شد، بازی کرد. او پس از آن در دهها سریال و برنامه تلویزیونی ایفای نقش کرد. حتی در بعضی از آنها مسولیت های دیگری چون مدیریت تولید، عکاسی و نگارش فیلمنامه را نیز عهده دار بود. در بخش فیلمنامه نویسی سیزدهمین جشنواره فیلم و عکس وحدت که در تبریز برگزار می شد، شرکت کرد و برنده مقام دوم این بخش از جشنواره شد. از فعالیت های او در سینما می توان به بازی در فیلم سفر شبانه، شامی برای دو نفر، تب، تابو و پر پرواز اشاره کرد. او همچنان در سریال های دولت عشق، باغ کوچک بی بی گل، داستان زندگی شهید فهمیده، قصه های شهرک سینمایی نیز ایفای نقش کرد.

از فعالیت های دیگر او نگارش چند کتاب با عناوینی چون سرطان آخر خط نیست، نخ طلایی، پولک طلا و کفش های سیندرلا توانست نام خود را در زمره نویسندگان کشور ثبت کند. کتاب سرطان آخر خط نیست که حاصل پنج سال تلاش او در راه تحقیق و نگارش کتاب بود، موجب شد تا پیشنهاد چند کار تحقیقاتی را نیز بر عهده بگیرد که اولی برای در مورد نقش ستاد فوریت های جنگ در هشت سال دفاع مقدس و دو کتاب بعدی با عنوان آنسوی مهربانی است که ویژه زندگی بیش از هزار خانواده روستایی است.

او در حال حاضر علاوه بر فعالیت در رشته فیلمنامه نویسی یا ارائه طرح های تلویزیونی به شبکه های مختلف، بیشتر به بازی در فیلم های کوتاه تبلیغاتی می پردازد. کاری که به قول خود او نیاز به وقت چندانی برای حضور در کنار همکارانی که او آنها را صادق و صمیمی می داند، ندارد و او می تواند به سایر کارهایی که در دست اقدام دارد نیز برسد.

فیلم های کوتاه تبلیغاتی همراه اول / بانک تجارت / بیمه ایران / سفال شیر کوه یزد / چای شهرزاد / محصولات کاله / محصولات پگاه / فرش خاطره کاشان / بانک پاسارگاد  از جمله فعالیت های او در بخش بازیگری تیلیغاتی است.

 علاوه بر آن او به عنوان مشاور فرهنگی و هنری در یکی از وزارت خانه های کشور مشغول فعالیت است.

دوستانش او را امیر گرجی خطاب می کنند. / 0 نظر / 27 بازدید