دختر قلعه.قلعه دارا.قلعه میر.قلعه پراندخت.قرٱ

دختر قلعه

دختر قلعه،(قلعه نرگسی)یا نرگسی؛قلعه ای است در منطقه مرزن آباد (مرزامن)که بوسیله کیوس(از نوادگان یزگرد)بنا شد.او نام این قلعه را دختر قلعه نهاد و بعدها به دلیل روییدن گلهای نرگس در اطرافش آنرا ((قلعه نرگس)) نامیدند این قلعه دارای چند برج آجری و یک برج سنگی است که از آن برای دیدبانی و نظارت بر قلعه های دیگر استفاده می کردند.

قلعه دارا

نخستین قلعه ای که بدست اهالی مرزبان آباد ساخته شده،قلعه دارا یا دزدارا است این دژ بر بالای کوهستان(کوسان)،و در کنار منطقه مرزبان آباد واقع است.

قلعه میر

قلعه میر نام قلعه ای است در گرجی محله درشمال چشمه میر اصغر

قلعه پراندخت

این قلعه که امروزه به قلعه مسیر جان تنگه معروف است ،در منطقه مرزبان آباد و در بالاترین و زیبا ترین نقطه صخره وسیعی بنا شده،اطراف این دژ دارای غارهای باستانی بسیاری است که محل زندگی یا گورستانی بوده ،حوضی بزرگ زیبا در وسط این قصر خودنمایی می کند ،لازم بذکر است این دژ نیز روزی مرکز حکومت کیوس بود و مانند قلعه دارا و دختر قلعه بر آن فرمانروایی می کرد.کیوس که بر 300 قریه مرزن آباد حکومت می کرد بوسیله مالیاتی که از اهالی مرزن آباد می گرفت ،این 3 قلعه را اداره می کرد،این قلاع بوسیله شاهراهی با هم در ارتباط بوده و این راه هنوز هم باقی است.

قرٱ

دره ای در اطراف کوه لاچین.قرٱ که به زبان گرجی همان { چشمه }است در اصل " (تسقارو ) " بوده  بعد از حدود چهار قرن این واژه همچنان باقی مانده و امروزه به صورت مخفف بیان می شود

/ 0 نظر / 25 بازدید